fbpx

İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon, çok inçe mikroskobik bir iğne ile, kıl folikülüne girilerek kıl kökünün elektrikle yakılması ve tamamen öldürülmesi işlemidir.

İĞNELİ EPİLASYON NEDİR?

İğneli epilasyon,  çok inçe mikroskobik bir iğne ile, kıl folikülüne girilerek kıl kökünün elektrikle yakılması ve tamamen öldürülmesi işlemidir. Düşük bir voltaj olan bu sinyalin herhangi bir zararı yoktur. Ancak folükülde yer alan kıl köklerinin beslenmesini sağlayan yağları bütünüyle yaktığı için etkili olmaktadır;  tüy kökü parçalanarak  tüy yerinden çıkar. Bu işlem her tüy kökü için tek tek yapılır. En büyük avantajı her renkte tüy ve cilt tipine uygulanabilmektedir. Ancak günümüzde lazer epilasyonun yaygınlaşması ile daha çok lazer epilasyondan yanıt alamayan ince, açık renkli, sarı, beyaz veya kızıl kılların yok edilmesinde kullanılmaktadır. Az tüylenme olan yerlerde ya da küçük alanlarda uygulama yapmak iğneli epilasyon için daha uygundur.

İğneli epilasyonda farklı metotlar vardır:

Galvanik İğneli Epilasyon: Bu metod da iğne tüy köküne elektrik enerjisi aktarır ve kökün sodyum hidroksit üretmesini sağlar. Sodyum hidroksit ısınınca, kök hücresi parçalanır.

Termolisis İğneli Epilasyon: Bu metod da ise iğne tüy köküne elektrik enerjisi aktarır ve  kökü titreştirir. Bu titreşim kökü sarmalayan suyu titretir, ısıtır ve sonuç olarak kökün kendini yok etmesini sağlar.

Kısaca hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, uzman ellerde doğru yapılan her metod da kıl % 100 tahrip olur.

İĞNELİ EPİLASYON KİMLERE ve HANGİ BÖLGELERE UYGULANMAMALIDIR?

İğneli epilasyon, hamilelere, epilepsi hastalarına, kalp pili taşıyanlara, açık yarası bulunan kişilere, diyabet hastalarına, bacak uygulamalarında yaygın varisli hastalara, kanserli vakalara, sedef –vitiligo hastalarına, AIDS –Frengi gibi bulaşıcı hastalığı olanlara ve ameliyat geçirmiş kişilere ameliyattan sonraki ilk 3 ayda yapılmamalıdır. Ayrıca adet döneminde ve adet döneminden önceki 2-3 gün içerisinde hormon değişimleri göz önüne alınarak hem başarının düşmesi, hem de hissedilebilir acı hissi artabileceğinden yapılmaması daha uygundur.

Göğüs çevresine, kaşa, göbeğe, kulağa, dudak üstüne ve genital bölgeye iğneli epilasyon uygulanmamalıdır. Bunlar vücudumuzun en hassas olduğu bölgelerdir.

İĞNELİ EPİLASYON NASIL UYGULANIR?

Tüylenme 3 evreden oluşur. Bizim için önemli olan evre ‘anajen’ evresidir. Anajen evre cımbızla tutulabilecek uzunluğa gelen kıl evresidir. Bu evrede yapılan iğneli epilasyon en iyi sonucu vermektedir. Yani kıllar henüz köke tutunmamış ve oluşumunun başındayken uygulamak işimize geliyor. Seanslar kısalıyor ve elektrik akımını düşük tuttuğumuz için acı da az oluyor.

İğneli epilasyonda sonucun iyi olması için kıl folikülünün 3’te 2’sinin yakılması gerekir. Üst derinin zarar görmemesi için kıl kökünün 2/3 ünün yakılması üstte kalan bölümün yakılmaması gerekir. Gerçek adı elektroliz epilasyon olan yöntemde kıl köklerine elektrik akımı verilerek kök hücrelerin yanması sağlanır. Profesyonelce uygulandığında istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanızı sağlar. İğneli epilasyon sırasında acı ve ağrı hissedilebilir. Cilde iğnelerin girdiği bölgede hafif bir su toplaması, yara izi ve yanık izi oluşabilir. Bu durumlar geçicidir. Fakat titizlik ve ustalık gerektiren ve mutlaka steril koşullarda uygulanması gereken bir işlemdir.  Uzman ellerde yaptırılmalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşmak muhtemeldir.

İĞNELİ EPİLASYON ÖNCESİ ve SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

İğneli Epilasyona başlanmadan önce muhakkak epilasyon uygulanacak bölge iyice temizlenmeli ve alkol ile silinmelidir.

İğneli epilasyondan sonra ise yaklaşık 3-4 gün güneşle birebir temas edilmemelidir. Güneşe çıkılabilir  fakat yüksek koruma faktörlü güneş koruma ürünleri kullanılmalıdır.

İğneli epilasyon yaptırdıktan sonraki ilk 24 saat içerisinde epilasyon bölgesine parfüm, pudra veya makyaj malzemesi gibi gözenekleri tıkayıcı kozmetik ürünleri temas ettirilmemeli, sadece uzman tarafından tavsiye edilen pomat – krem uygulanmalıdır. Gözeneklerin açık kalması ve cildin nefes alması önemlidir.

Uygulamadan sonra duş alınmak veya cilt yıkanmak istenirse sıcak su ile yıkanmamalı ve keseleme işlemi yapılmamalıdır. Yıkanma için ılık su tercih edilmelidir. Yine sabun ve şampuan kullanılacaksa doğal ürünler tercih edilmelidir. Asit yoğunlu fazla olan sabun, şampuan ve duş jeli gibi ürünler cildi tahriş edebilecektir. Bunlara dikkat etmeye çalışmaktansa en iyisi ilk 24 saat duş almamaktır.

ÖNEMLİ !

İşlem uzman kişilerce, profesyonel ve sertifikalı cihazlar ile yaptırılmalıdır. Uygulamanın yapılacağı ortam ve iğneler hijyenik olmalıdır. İğneli epilasyonda tek kullanımlık iğneler tercih edilmelidir. Metal alerjisi olan kişilerde ise altın veya gümüş iğneler kullanılır. Kullanılan iğnenin kişiye özel yani tek kullanımlık olması çok önemlidir. Başkasının iğnesinin kullanılması cilt hastalıklarına ve bulaşıcı hastalıklara yol açabilir. İğne boyutu da çok önemlidir. Kılın durumuna ve uygulama alanına göre iğne boyutu seçilmelidir. “İğneli Epilasyon Kaç Seans Sürer” sorusunun cevabının kişiye göre değişeceğinin altını çizmekte fayda vardır. İğneli epilasyonda tüylerin yapısı ve yoğunluğuna göre değişen seans sayıları söz konusudur.


? Epila Güzellik Salonu olarak; Kaliteli, güvenilir, hijyenik ortamı; modern teknolojimiz ve güler yüzlü uzman estetisyenlerimizle, <kadınlara özel> hizmet vermekteyiz.
? Amacımız, önce insan sağlığı ve doğru bilgilendirme ilkesiyle , müşterilerimize her zaman en iyisini sunmaktır.
? Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve güzelliğine güzellik katmak isteyen tüm kadınları Epila Güzellik Salonuna bekliyoruz.
.
güzelliğinizi bizimle keşfedin…?
EPİLA GÜZELLİK SALONU✨
Güzellik Uzm. Mürşide SAĞLAM✨
.
? KocaCami Doğu Köşesi. 107Sk. No:37 NAZİLLİ

☎ 0256 313 5959

☎ 0505 357 6795