Lazerle Akne & Skar & Leke Bakımı

Lazerle leke bakımı, zamanla veya fiziksel etmenlerden kaynaklanan lekelerin giderilerek cilde canlılık kazandırmak amacı ile uygulanan bir yöntemdir.

Q-SWİTCHED ND:YAG LAZER CİHAZI

Clean Light Pro Q-Switched Nd:YAG lazer cihazı çift dalgaboylu (1064nm ve 532nm) atış olanağı ile leke tedavisi, dövme silme ve karbon uygulamalarında kullanılır.

LAZERLE LEKE, AKNE İZİ, SKAR TEDAVİSİ

Lazerle leke bakımı, zamana bağlı olarak veya fiziksel etmenlerden kaynaklanan Yüz, sırt ve göğüste oluşan, sivilce izi, akne izleri (sivilce izleri) ve çukurları, yara ve yanık izleri ve deri çatlaklarının görüntüsünün giderilerek cilde parlaklık ve canlılık kazandırmak amacı ile uygulanan bir yöntemidir.

Lazer uygulaması sonrası, ani olarak cilt altı kollajen liflerinde %30 oranında kısalma meydana gelir. Sonraki 1 – 3 aylık süreçte ise cilt altında yeni kollajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme meydana gelir. Tüm bunların sonucu olarak cilt gençleşmesi olarak adlandırılan ciltte gerilme, cilt üzerindeki pürüzlerde, lekelerde ve izlerde yüksek seviyede azalma olur. Ciltteki gözenekler daralarak cildin yapısı 2 – 5 yıl önceki durumuna geri döner.

LAZERLE LEKE TEDAVİSİ YÖNTEMİ CİLT LEKELERİNİ NASIL TEDAVİ EDER?

Melanin cildimize rengini veren maddedir. Cilt lekeleri melaninin normalin üzerinde konsantre olarak bulunduğu bölgelerdir. Melaninin anormal yüksek miktarlarda belli bölgelerde toplanarak cilt lekeleri oluşturması çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Bu lekelerin bazıları doğumdan itibaren vardır. Bir kısmı yaşın ilerlenmesi sonucu, bir kısmı ise güneşin cildimize verdiği hasarlardan kaynaklanmaktadır.

Lazerle leke tedavisi uygulanması esnasında lazer enerjisi, konsantre şekilde melanin içeren hücreler tarafından abzorbe edilirken, diğer normal cilt renginde olan hücreleri etkilemez veya bunlar üzerindeki etkisi çok azdır.

Lazerle leke tedavisi uygulanacak bölgeler güneşten veya bronzlaştırıcı losyonlardan dolayı bronzlaşmış olmamalıdır. Cildin bronzlaşmadan kaynaklanan daha koyu renkli kısımları da lazer ışınlarını absorbe edebilir ve bunun sonucunda ciltte iritasyon veya su toplama gibi etkiler görülebilir.

Lazerle leke tedavisi genelde çok ağrılı bir yöntem değildir. Tedavinin daha konforlu olmasını sağlamak için anestezik kremler veya buz torbası kullanılabilir. Lazerle leke tedavisi için başka bir ön hazırlığa gerek yoktur.

LAZERLE LEKE TEDAVİSİ YÖNTEMİ İLE TEDAVİ EDİLEBİLEN CİLT LEKELERİ

Lazerle leke tedavisi aşağıda verilmiş cilt lekesi tiplerine başarılı bir şekilde uygulanabilir:

 • Kahverengi yaşlılık lekeleri
 • Karacier bozukluklarından kaynaklanan cilt lekeleri
 • Doğum lekeleri
 • Güneş lekeleri
 • Lentigolar (ör:solar lentigo, lentigo simplex)
 • Seboreik keratoz
 • Cafe-au-Lait Lekeleri
 • Şarap lekesi
 • Melasma
 • Yaralanma sonucu oluşan cilt lekeleri
 • Skleroterapi Sonrası oluşan cilt lekeleri
 • Çiller
 • Bazı ben (nevüs) tipleri – Lazerle ben tedavisi

Lazerle leke tedavisi işlemine başlamadan bu konuda uzman bir dermatoloğa muayene olmanız önerilir. Doktorunuz lezyonunuza uygun tedavi yöntemini belirleyecek ve hangi yöntemle nasıl bir sonuç alabileceğiniz konusunda sizi bilgilendirecektir.

LAZERLE LEKE TEDAVİSİ SONRASINDA NELER BEKLENEBİLİR?

Lazerle leke tedavisi uygulanmasından itibaren 1 saat içinde ciltte güneş yanığı gibi bir sıcak hissi olur ve cilt genelde 24 saat boyunca kızarık kalır. Özellikle cildinizdeki güneş tahribatlarının ciddiyetine bağlı olarak bazı lekeler lazerle leke tedavisinden sonra daha koyulaşabilir. Bu durum 1-2 hafta içinde ortadan kalkar ve lekeler açılır. Tedaviden sonraki 1-2 ay içinde cilt renginde koyulaşma veya açılma olabilir. Tedavinin etkisi tamamen kayboluncaya ve cildinizin rengi normale dönene kadar tedavi edilen bölge güneşten titizlikle korunmalıdır.

Lazerle leke tedavisinden sonra cildin nazikçe alkol içermeyen doğal bir temizleyici ile nazikçe temizlenmesi ve antibiyotik içeren bir krem uygulanması iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Anormal derecede kızarıklık, ağrı veya kabarma gözlenmesi halinde en kısa sürede doktorunuza başvurunuz. Tedavi bölgesinde enfeksiyon gelişiyor olabilir.

LAZERLE LEKE TEDAVİSİ TOPLAM KAÇ SEANS UYGULANIR?

Yaygın leke ve çiller,  yaşlılık lekeleri % 60 – % 80 oranında tek seanstan sonra kaybolurlar. Bazı lekeler için ikinci veya üçüncü seanslar gerekli olabilmektedir. Bazı lezyonlar oldukça dirençlidir ve tamamen kaybolmayabilir. Yine de lazerle leke tedavisi uygulamasından sonra renkleri önemli oranda açılır.

Çok farklı çeşitte, büyüklüklerde, derinlikte ve koyulukta cilt lekeleri ve pigmentasyon bozuklukları mevcuttur. Ayrıca insanların doğası, dolayısıyla lazerle leke tedavisi ‘nden sonra lekeleri ciltlerinin temizleme yeteneklerinin farklı olması dolayısıyla, lazerle leke tedavisi yaptıracak bireylere belli bir seans sonunda mutlaka garantili sonuç alabilecekleri vaad edilemez.

Çiller ve kahverengi yaşlılık lekeleri genelde başarılı bir şekilde tedavi edilirken, daha derin lekeler ve komplike lezyonlar tedaviye dirençli olabilmektedir.

Bazı lekelerin tedavisinde lazer dışı yöntemler daha etkili olabilmektedir veya lazerle kombine edildiğinde daha iyi sonuçlar alınabilir.

LAZERLE LEKE TEDAVİSİ İLE LEKELER TAMAMEN KAYBOLUR MU?

Pek çok leke tipi lazerle leke tedavisi ile tamamen kaybolabilir veya nereye bakacağınızı bildiğiniz için sadece sizin fark edebileceğiniz belli belirsiz bir iz haline gelir. Hafif bir makyajla çok rahat kapatılabilir.

LAZERLE LEKE TEDAVİSİ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Lazerle leke tedavisinin genelde sık görülen ağır yan etkileri yoktur. En yaygın problem, bazı leke ve pigmentli lezyonların dirençli olmaları, renkleri bir miktar açılmakla birlikte tedaviye çok iyi cevap vermemeleridir. Yara ve enfeksiyon oluşumu çok nadir görülür.

Enfeksiyon oluşması antibiyotikli kremlerle kolayca önlenebilir veya tedavi edilebilir. Normal deride de nadiren renk açılması görülebilir. Bu gibi durumlarda büyük çoğunlukla renk açılma etkisi çok minimaldir. Güneşe direk maruz kalınması halinde tedavi edilen lekelerin geri gelme olasılığı yükselir.

Lekelerin tekrar geri gelmesini ve genel olarak cildinizde yeni lekelerin oluşmasını engellemek için cildinizin güneşe karşı titizlikle korunması önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir